Zbulo të panjohurën

Si t’i hiqni 8 lloje të njollave në pak minuta

Ndonjëherë me të vërtetë duket sikur njollosja u ndodh vetëm rrobave tona të preferuara. Dhe zakonisht, ndodh kur ne nuk kemi kohë të mjaftueshme për ta pastruar atë siç duhet. Por ka disa mënyra që mund të pastroni njollosjen e rrobave shumë shpejtë.

How to Remove 10 Types of Stains in a Flash

1.Hiqni njollat e bojës me qumësht

Hidhni pak qumësht në një tas dhe më pas futeni zonën e njollosur brenda në tas me qumësht. Lëreni brenda për 15 deri në 30 minuta. Përdorni një furçë dhëmbësh për të fërkuar njollën tërësisht dhe më pas shpërlajeni me ujë.

How to Remove 10 Types of Stains in a Flash

2.Për një njollë të vajit, përdorni kripën

Vendosni sasi të vogël kripe në vendin e njollosur dhe lëreni për pak kohë. Fërkojeni. Kripa do të ketë përthithur vajin. Përdorni cepin e një pecete pambuku për ta larë butësisht me ujë, dhe pasi të jeni rikthyer përsëri në shtëpi, lajeni atë si zakonisht.

How to Remove 10 Types of Stains in a Flash

3.Njollat e gjakut mund të hiqen shpejt me peroksid hidrogjeni

Merrni një shishe me peroksid hidrogjeni 3% nga çdo farmaci dhe zhytni zonën e njollosur në të. Përdorni një thikë për të pastruar gjakun ose fërkojeni me gisht. Shpërlani rrobat me peroksid hidrogjeni dhe më pas lajini me pjesën tjetër të rrobave tuaja.

How to Remove 10 Types of Stains in a Flash

4.Njollat e barishteve nuk janë të padukshme, pasta e dhëmbëve mund t’i fshijë ato.

Aplikoni një sasi të vogël paste dhëmbësh të bardhë në vendin e njollosur dhe lini atë për një moment. Fusni një furçë dhëmbësh në një gotë me ujë dhe fshini njollën. Më pas, thjesht lani rrobat ashtu siç do të bëni zakonisht.

How to Remove 10 Types of Stains in a Flash

5.Për njollat e çajit, përdorni ujë të ftohtë dhe disa pastrues

Derdhni ujë të ftohtë në njollë nga mbrapa dhe jo nga para. Derdhni çdo pastrues në të dhe fërkoni zonën. Lëreni për 3-5 minuta dhe më pas shpëlajeni.

How to Remove 10 Types of Stains in a Flash

6.Njollat e verës së kuqe zbehen kur piqen soda dhe kripa.

Vendosni sasi të vogël sodë buke në njollën e freskët dhe butësisht e lyeni me një peshqir të pastër, në mënyrë që të mund të thithë verën.
Përdorni një tas të madh dhe shtrini rrobat mbi të dhe derdhni pak kripë në zonën e njollosur .Lëreni të ziejë për 5 minuta dhe pastaj ngadalë derdhni ujë të valë në të.

How to Remove 10 Types of Stains in a Flash

7.Përdorni një gazetë dhe një hekur për të hequr dyllin nga një qiriu të shkrirë.

Vendosni një peshqir të vjetër në tabelën e hekurosjes dhe në krye vendosni një fletë gazete. Pastaj vendosni pëlhurën me njollë dhe shtoni një fletë tjetër gazete. Filloni të hekurosni drejt në majë të njollës në një temperaturë të lartë. Letra do të thithë dyllin e qiriut. Përsëriteni sipas nevojës duke zëvendësuar fletët e gazetës. Më pas lajeni si zakonisht.

How to Remove 10 Types of Stains in a Flash

8.Hiq çamçakëzën duke përdorur një kub akulli, glicerinë dhe sapun enësh

Fërkoni çamçakëzin me një kub akulli për ta ngrirë. Pastaj përdorni një thikë për ta hequr sa më shumë që të jetë e mundur. Për të hequr çamçakëzin e mbetur, aplikoni disa glicerinë në krye, lini atë për disa minuta, dhe pastaj pastrojeni.