Zbulo të panjohurën

Tetë raste të reja me koronavirus në Shqipëri, arrin në 23 numri i të prekurve

Në Shqipëri është rritur numri i të prekurve me koronavirus, ndërsa janë konfirmuar tetë raste të reja.

Siç ka bërë të ditur ministria e Shëndetësisë përmes një njoftimi, nga rastet e reja dy janë paraqitur në Durrës, dy në Elbasan 1 në Rrogozhinë dhe tri raste në Tiranë, shkruan lajmi.net.

Njoftimi i plotë i ministrisë së Shëndetësisë:

Ministria e Shëndetësisë: 8 raste të reja me COVID-19, në total 23 raste pozitive

Nga rastet e reja, 2 janë në Durrës, 2 në Elbasan, 1 në Rrogozhinë dhe 3 në Tiranë

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 145 raste për COVID-19 dhe në total janë gjithsesj 298 raste të testuara. Deri në këto momente 23 raste kanë rezultuar pozitiv për COVID-19”. Njoftimi u bë publik gjatë komunimit të përditshëm nga zv/Ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli.
5 prej ndodhen në spitalin Infektiv në Tiranë (3 rastet nga i identifikuari i parë me COVID-19, një rast tjetër, 31 vjeçari me banim në Tiranë, me histori udhëtimi me Italinë dhe një grua 45-vjeçare nga Rrogozhina, me histori udhëtimi me Italinë). Gjendja e tyre deri në këto momente është e stabilizuar. Ndërsa 18 raste të tjera (në total) që kanë rezultuar pozitiv janë të vetëizoluar në shtëpi pa probleme të veçanta.
Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19 është si vijon:

Tiranë – 16 raste
Durrës – 3 raste (njera prej të cilave ka ndërruar jetë)
Lushnje – 1 rast
Elbasan – 2 raste
Rrogozhinë – 1 rast
Të gjitha rastet kanë pasur histori udhëtimi me Italinë